Muuseumiühingu seitse suvist näitusesoovitust
Eesti muuseumiühing pani suve eel kokku mõned näitusesoovitused, mis tasuks kindlasti oma suveplaanidesse mahutada.
“Muumid ja meri” Iloni Imedemaal Haapsalus
Mereäärses Haapsalus, Iloni Imedemaal on erakordne võimalus heita pilk soomerootsi autori ja kunstniku Tove Janssoni Muumilugude orginaalillustratsioonidele, mis pärinevad aastatest 1960–1980 ja on tuttavad eelkõige täiskasvanutele sellistest raamatutest nagu “Muumipapa ja meri”, “Hilja novembris” ning “Nähtamatu laps ja teisi jutte”.
Näitusel on mõeldud ka pere pisematele külastajatele, kus salapärast merelist meeleolu loovad Muumilugudest inspireerituna mitmed mängulised elemendid nagu Muumipapa paat ja Muumimamma kott, valgusvihuga tuletorn ning merehelid ja efektsed illustratsioonide suurendused seintel.
Soome muumimuuseumi näitusega saab tutvuda Haapsalus kuni 25. septembrini.
Fotod: Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid
Saatse muuseumi uus püsiekspositsioon “Igal asjal on piirid” / “Õgal as’al omma piiri”
Seades sammud Setomaa radadele, unikaalsele ja iseäralikule piirialale, kus sealsete piiride muutumine on jätnud oma jälje seal elavatesse inimestesse, tasub kindlasti külastada Saatse muuseumi uuenenud püsiekspositsiooni, mille keskmeski on setod ning identiteedi ja kultuuriga seotud piirimõisted.
Väljapanekul on võimalus tutvuda spetsiaalsete interaktiivsete Euroopa ja Setomaa kultuurikaartidega ning piiritemaatiliste lugude põhjal sündinud joonisfilmiga. Muuseumi õueekspositsiooni on lisandunud mobiilirakendusena toimiv maastikumäng, mis viib külastajad omalaadsele rännakule, ligikaudu kahe-hektarilisele maa-alale, avastamaks mini-Setomaad koos 12 nulgaga.
Mõtiskledes pikemalt piiridest meie ümber ja sees, saab võtta ette ka õdusa jalutuskäigu piiriäärsel kilomeetri pikkusel loodusrajal, kus on võimalus vaadelda Eesti-Vene piiri maastiku kulgu ja märgistust.
Eesti Ajaloomuuseumi näitus “Klaasimeistrid. Eesti klaasitööstuse ajalugu”
Kas teadsid, et Eestis on klaasi toodetud juba neli sajandit? Näitus Maarjamäe tallihoones tutvustab Eesti klaasitööstuse väärikat ajalugu, olulisemaid klaasitootjaid ja vanimaid Eestist leitud klaasesemeid. Näitusel on võimalik osa saada ka klaasitootmise arengut tutvustavatest haruldastest arhiivikaadritest, ja sellestki kuidas toimub klaasi valmistamine tänapäeval Järvakandi klaasitehases.
Lisaks leiab näituseruumidest veel kaasahaaravaid kogemusalasid, mõistmaks klaasi väärtust ja omadusi, ning sealsed peeglid ja seiklused värviliste klaaside maailmas garanteerivad omanäoliselt kaunid selfie’d.
Klaasimeistrite maailm on avatud aasta lõpuni.
Fotod: Mart Laul
Eesti Rahva Muuseumi näitus “Värvide ilu. Eesti kuldaja kunst Enn Kunila kollektsioonist”
Esmakordselt toimub Eesti Rahva Muuseumi suures väljapanekute saalis kunstinäitus, mille fookuseks on värvi erinevad kasutusviisid Eesti vanemas maalikunstis. Näitusel on eksponeeritud 20. sajandi esimese poole olulisimate Eesti maalikunstnike teosed, nendest ligikaudu paarkümmend maali on külastajate ees esmakordselt.
Autoritest on esindatud Nikolai Triik, Ants Laikmaa, Ado Vabbe ja paljud teised. Eraldi ruum on pühendatud kollektsionäär Enn Kunila lemmikautor Konrad Mägile ja tema 18 kunstiteosele, millest kaks on seni laiema avalikkuse eest peidus olnud.
Näituse tarbeks on valminud ka film toonasest kunstiajaloost ning üksikasjalikud infotulbad kunstnike enda kohta. Väiksematele kunstihuvilistele on avatud lastenurk. Eesti kuldaja kunsti ilu ja harmooniat on võimalik nautida kuni 2. oktoobrini.
Fotod: Berta Jänes
Saaremaa muuseumi näitus “Viikingid enne viikingeid”
Eesti suurimat saart külastades on suisa kohustuslik külastada Kuressaare linnuses parima ajutise näituse muuseumiroti tiitliga pärjatud näitust, mille keskmes on Salme laevamatuse käigus leitud esemed ning muud olulised viikingieluga seotud teemad. See väga eriline ja kogu maailmas tähelepanu pälvinud näitus seletab külastajale põhjalikult Saaremaalt leitud viikingilaevade jäänuste, luustike ja muinasesemete unikaalsust.
Eksponeeritud on 150 originaaleset, mille läbi avaneb külastajal erakordne võimalus piiluda viikingisõdalase ellu: millist päritolu mehed ühte sõjasalka kuulusid, milliste laevadega mereretkel käidi, millist varustust kaasa võeti, kuidas sõditi ning võõrsil oma hukkunuid maeti. Samuti on välja pandud Salme II laeva 1:10 mudel ning animatsioonis abil saab aimu Salmel toimunud lahingust.
Olulise tähtsusega näitus jääb külastajaid ootama augustikuu lõpuni.
Fotod: Kairi Rand
Eduard Vilde muuseumi uus püsiekspositsioon “Igaüks tahab minust osa saada”
Kadrioru pargis jalutades võib korraks pisut kõrvale pöörduda ja tutvuda kaasajastatud püsinäitusega Eduard Vildest, mis viib armastatud kirjaniku elu ja loomingu juurde kahe suurema teema kaudu: Vilde kui avaliku elu tegelane ning Vilde keerukas isiklik elu.
Näitusel saab vaadata animeeritud filmi mõjuka ja menuka kirjaniku elust, sissevaate saab ka Vilde suhetele teiste kirjanikega ning tema kuulsamate tegelaste hingeellu. Näituse üks huvitavamaid ja haruldasemaid eksponaate on Vilde kehatemperatuuri mõõtmise graafik, mis on hästi säilinud. Samuti tasub tähelepanu pöörata 1920. aastate hõngulise korteri orginaalesemetele ning maja juba iseenesest kannab endas palju mälestusi ja kuuldavasti juhtub seal aeg-ajalt kummalisi asju.
Fotod: Kert Kask
Adamson-Ericu muuseumi näitus “Mõjukas materjal. Disain ja uued tehnoloogiad”
Adamson-Ericu muuseumi suvine näitus tõestab, et muuseumid ei tegele ainult ajaloo, vaid ka tulevikuga! Loodussõbralikkus, keskkond, ringmajandus, kestlikkus ja innovatsioon on kaasaja ühed kesksed mõisted, mis on läbivad meie igaühe argielu. Ka Eesti kunstnikud ja disainerid otsivad erinevaid viise, kuidas luua keskkonnasõbralikku ja kestvat loomingut.
Näitusel eksponeeritavad teosed näitavad mõjusalt, kuidas jätkusuutlik materjalikultuur on täiesti võimalik ning panevad mõtisklema selle üle, milline on meie isiklik suhe materjalidesse ja missugust sotsiaalset kui ka keskkondlikku mõju nad võivad avaldada.
Sellel tulevikkuvaataval väljapanekul ongi võimalus uudistada süsiniknegatiivset seenemööblit, interaktiivset ja nutikat kangast ning omapärast ehtekunsti, ja ühtlasi uurida, kuidas avardavad digitaalsed tehnoloogiad, 3D-printimine, lasergraveerimine või ultraheliõmblused traditsiooniliste materjalide kasutusvõimalusi.
Tule saa osa mõjukast materjalist kuni 25. septembrini.
Fotod: Endel Apsalon