Eesti MuuseumiühingEesti Muuseumiühing

Muuseumide aastaauhindade korralduse küsimustiku ja arutelude kokkuvõte

Koostatud 10.02-15.03.2025 läbiviidud küsimustiku ning 26.03 ja 27.03 Tartus ja Tallinnas toimunud arutelude põhjal.

Küsimustikule laekus 44 vastust, aruteludest võttis kohapeal ja veebis osa 19 inimest.

Konverentsi ja gala korraldus

Küsimustikust ja aruteludest on jäänud kõlama seisukoht, et tänane formaat toimib hästi ning võimalikesse muudatustesse suhtutakse ebalevalt.

Võimalike muudatustena pakuti välja:

  • Paneelaruteludega konverents, mis võivad toimuda üheaegselt. Iga osaleja saab valida, mis talle enim huvi pakub.
  • Nominentide tutvustamine galale eelneval nädalal veebiüritustena. Sellisel juhul  konverentsi sellisel kujul nagu seni, enam ei toimuks.

Ülalkirjeldatud ideed pigem ei leidnud toetust: eelistatakse kiiret ülevaadet muuseumimaastikul toimuvast ning võimalust kokku tulla ja koos olla. Ürituse korraldamine kahepäevaseks tänaste eelarvevõimaluste juures ei ole võimalik.

Konverentsil osalejatel on ootus, et komisjoni esimees teeks sisulise ülevaate kandidaatidest ning ülevaate valdkonna trendidest.

Bussitransport peaks kindlasti jätkuma.

Galal eelistatakse laudades istumise formaati.

Valdavalt kiidetakse formaati, kus igal aastal on uus koht ja uus korraldaja. See toob üritusse värskust.

Lahtiseks jäi mõte lükata ürituse toimumine märtsi või aprilli, nt siduda Muinsuskaitsekuuga.

Murekohaks on, et kõik soovijad ei mahu konverentsile ja galale. Küsimustikus ja aruteludel tehti mitmesuguseid ettepanekuid, nt jätta mingiks ajaks piletite ostmise eesõigus nomineeritud muuseumidele. Üritus ilmselt ei saa kunagi paisuda nii suureks, et kõik mahuvad ära. Paraku.

Nii küsimustikust kui aruteludest jäi kõlama, et otseülekanne on vajalik. Kuna konverentsi ja gala kohti kõigile ei jagu, siis tuleks promoda ja levitada mõtet konverentsi ja gala otseülekannete ühisvaatamisest

Kuna eelarve on selline nagu on, siis võimalikud kokkuhoiukohad:

  • Tõsta mõnevõrra osalustasu (lagi ca 45 eurot)
  • Konverentsi lõuna on omal käel
  • Jätta ära nominentide-laureaatide ülevaate saade: väljapoole suunatud tegevus ja teavitus on oluline, kuid esmajoones on üritus muuseumivaldkonna inimeste kokkutulemise, koosolemise ja kogemuste vahetamise sündmus.
  • Vaadata üle ja vähendada tasuta piletite arvu (komisjonile peab jääma võimalus oma tööpanuse tänutäheks tasuta konverentsile pääseda).
  • Eraraha kaasamine oleks loomulikult mõte, aga arvestades, et galal kohti valdkonna inimestele napib, pigem ei leidnud toetust mõte sponsorkohtade müümisest. Siis jääks muuseumivaldkonna inimestele osalemisvõimalusi veel napimaks.

Muuseumide aastaauhindade kategooriad ja statuut

Valdav oli arvamus, et kategooriaid on piisavalt ning kindlasti ei peaks neid olema enam kui kümme.

Aruteludelt jäi kõlama, et pigem kogude ja konserveerimise kategooriad kokku ei sobi. Kaaluda võiks konserveerimise kategooria tingimuste laiendamist, avardamist. 

Teadusürituse kategooriat võiks laiendada või jagada auhinda välja üle aasta.

Kaaluda võiks teadustrükise kategooria vormimist muuseumitrükiseks, kuid siis tuleb läbi mõelda, kas kasvav töömaht oleks komisjonile tegelikult jõukohane. 

Kogukonna sõbra  kategooria võiks statuudis paremini ära kirjeldada, sh kes see kogukond on.

Aruteludel tehti ettepanek anda turundusauhind anda mõnel teise konkursi raames, nagu nt Kuldmuna. Samas selgus, et seda on uuritud ning huvi selle vastu vähene.

Aruteludel tehti ettpanek uurida, kas EAISi rotilõksu auhinda võiks välja anda mõne teise (turunduse- ja turismindusegas eotud) auhinnatseremoonia raames. Seda saavad MKA ja EMÜ uurida, kuid samas on imetore, et EAIS ise sellist initsiatiivi üles näitab!

Laualt käis läbi ettepanek taastada eriauhind, aga laiemat toetust see ei leidnud.

Arutleti, kas näituse kategooriat peaks eristama eelarve järgi, kuid idee ei leidnud laialdast toetust. Arutati ka, kas näituse kureerimise kategooria peaks olema eraldi, kuid idee ei leidnud laiemat toetust: ka tänased näituste kategooriad vaatavad ja hindavad kureerimistööd väga.

Ligipääsetavus ja kestlikkus võiksid ja peaksid olema kategooriate ülesed horisontaalsed teemad, kuid mõlemad mõisted peaksid olema statuudis selgelt defineeritud ja ära kirjeldatud.

Arutelude käigus jõuti seisukohani, et taotlejad peavad vastama Muuseumiseadusele. See vähendab korraldajate ja komisjonide töömahtu, kaitseb erakollektsionääride jms küüsist, taotlejate kvaliteet kõrgem.

Aastaauhindade taotlusvormide infoväljad taotluskeskkonnas vaadatakse statuudi uuendamise käigus üle, et need oleksid loogilised ja asjakohased.

Komisjoni töö

Komisjoni töökoormus on suur. Komisjoni töö peab olema ja näima läbipaistev. Sellel põhjusel võiks komisjoni tööajaks olla kaks aastat, sh võiks komisjoni liikmed vahetuda aastase sammuga, et alles jääks ka kogemus ja ajalugu.

Jääme selle juurde, et komisjonis võib olla kaasas eelmise aasta laureaadi esindaja. On tehtud ettepanek, et see võiks olla ükskõik milline samasse kategooriasse taotluse esitanud asutuse esindaja, kuid see eeldaks põhimõtete kokkuleppimist, kuidas valikut teha. Eelistame jääda lihtsuse juurde.

Katsetada/avada võiks võimaluse komisjoni kandideerida, et pakkuda kaasarääkimise võimalust neile, kelle poole ei ole taibatud ise otse pöörduda. 

MKA on loomas komisjonide moodustamise korda, kus need nüansid ära kirjeldatakse.

Komisjonide konstruktiivne ja sisukas tagasiside on paljude taotluste esitajate jaoks kandideerimisel kõige olulisem. Protokollid võiksid edaspidi olla avalikud, kuid see ei asenda tagasisidet. Tagasiside peaks olema sisuline ja toetama arengut (mis on hästi, millised on õppmiskohad). Saame igale komisjonile välja töötada tagasiside vormi, nt küsimused, millele tagasiside peab vastama.

Tagasiside andmine tuleks jagada komisjoni liikmete vahel, siis on see jõukohane ülesanne.

Muud tähelepanekud

MKA ja EMÜ eestvedamisel teeme statistilise ülevaate: mitu rotti on iga muuseum saanud.

Küsimustiku vastustest tuleb välja, et muuseum/töötaja ei oska alati ennast kiita  ja/või ei osata alati kirjeldada, milles seisneb innovatsioon. MKA ja EMÜ mõtlevad, kas on võimalik sellel teemal teha koolitust või inspireerivat loengut vms. 

Kõik kandideerijad võiksid olla konverentsi hetkeks MKA/EMÜ vms kodulehel näha.

Järgmiste tegevuste ajakava

Uuenenud statuud ja komisjoni määramise kord peavad valmis saada augusti lõpuks. Seega:

  • MKA ja EMÜ panevad kokku muuseumiroti statistika maikuu lõpuks ning saadavad selle muuseumivaldkondas laiali tutvumiseks/tutvustamiseks.
  • MKA ja EMÜ töötavad välja statuudi uuendamise ettepanekud ja komisjoni määramise korra mustandi, mis saadetakse muuseumivaldkonnas kooskõlastusringile (teabelist, valdkonna organisatsioonid) mai lõpuks. Juunikuu jooksul korjatakse kokku tagasiside kokku ning kohendatakse vajadust mööda statuuti. Augusti alguses saadetakse laiali täpsustustega statuut, mis kinnitatakse lõplikult augusti lõpuks.
  • MKA ja EMÜ töötavad koos tänaste komisjonide esimeeste/liikmetega välja hindamise- ja tagasiside andmise vormi, mis hõlbustaks tagasiside andmist. Tähtaeg augusti lõpp.