MUUSEUMIDE AASTAAUHINDADE NOMINENDID 2019 ON VALITUD!

Muuseuminõukogu komisjonid valisid välja Eesti muuseumide aastaauhindade nominendid kümnes kategoorias. Laureaadid selguvad 24. jaanuaril 2020 Valga raudteejaamas. Pidulikule üritusele eelneb samal päeval Eesti muuseumide aastakonverents Valga Kultuurikeskuses.

Muuseumiauhindade konkursile laekus tänavu 93 taotlust. Tänavust konkurssi iseloomustab laiem regionaalne haare.

„Muuseumiroti konkurss tõestab taas ilmekalt, et  Eesti muuseumid suudavad pakkuda väga mitmekesist programmi. Avastamisrõõmu jagub üle terve Eesti,  igal pool ja igale ühele on midagi. Tundub, et meie muuseumide pilk on aina avaram, üha enam vaatavad muuseumid välja oma tavapärasest teemade ja sihtgruppide ringist ning räägivad üha valjemini kaasa ka ühiskonna aktuaalsetel teemadel,“ ütles Muinsuskaitseameti muuseumivaldkonna juht Mirjam Rääbis.

2019. aasta Eesti muuseumide aastaauhindade nominendid on:

Muuseumikogu arendaja:

• Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum hoidlate reaalajas jälgimise süsteemi loomine
  • Eesti Meremuuseum oma kogu uute laevamudelite täiendamise projekt
  • Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum projekt „Meie keiser, kes sa oled kaugel!“

Aasta konserveerimistöö:

• Eesti Kunstimuuseum Maire Männiku skulptuuride restaureerimine
  • Tartu Ülikooli muuseum Pidulikus raamistuses litograafilise lehe konserveerimine ja uuenduslikud lahendused algse vormistamise säilitamiseks
  • Eesti Tuletõrjemuusem hobuvankri ja käsipritsi konserveerimis- ja restaureerimistööd

Aasta kogukonna sõber:

• Tallinna Linnamuuseum Kalamaja muuseumi ettevalmistamise protsess
  • Eesti sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseum projekt „Soomusrong nr 7 „Wabadus““
  • Eesti Meremuuseum Antarktika avastamise 200. aastapäeva tähistamise üritus

Aasta muuseumihariduse edendaja:

• Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum projekt „Köster ja teised“
  • Vabamu pere e-giid
  • Eesti Tervishoiu Muuseumi seksuaalhariduse arendusprojekt

Aasta teadustrükis:

• Eesti Kunstimuuseum, Mai Levin. „Johann Köler“
  • Eesti Rahva Muuseum, Karoliine Korol. „See „igavene“ plastmass! Plastesemete vananemine, säilitamine ja konserveerimine“
  • Eesti Meremuuseum. “Paks Margareeta. Värav linna ja sadama vahel”

Aasta  teadusüritus:

• Saaremaa Muuseumi konverents “MÄSSU KAUDU VABASSE RIIKI: 100 aastat 1919. aasta Saaremaa mässust”
  • Tartu Linnamuuseumi konverents „Mitut usku Tartu: Eesti usu 100 astat”
  • Eesti Kunstimuuseumi konverents „Sümbolistlik kunst Läänemere piirkonnas 1880–1930“

Aasta ajutine näitus:

• Eesti Arhitektuurimuuseumi näitus „Oma tuba. Feministi küsimused arhitektuurile“
  • Tartu Kunstimuuseumi näitus „Pallas 100. Kunstikool ja kultus“ koos kõrvalprojektiga „Pallaslased Eesti kodudest“
  • Eesti Meremuuseumi näitus „1944 – Suur Põgenemine“

Aasta püsinäitus

• Eesti Arhitektuurimuuseumi näitus „Uuri ruumi!“
  • Eesti Maanteemuuseumi näitus „Masinahall – Masinate valitsemine“
  • Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi näitus „Kooliaasta ring“

Aasta muuseumiarendaja:

• Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid Haapsalu linnuse rekonstrueerimine
  • Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi Palamuse muuseumi arendus
  • Eesti sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseumi projekt „Soomusrong nr 7 „Wabadus““

Aasta eriauhind:

• Tallinna Kirjanduskeskuse Mati Undi pop-up muuseum
  • Haapsalu ja Läänemaa Muuseumide läbi viidud Haapsalu linnuse rekonstrueerimine.

Eesti muuseumide aastaauhindade konkursi eesmärk on tunnustada parimaid muuseumispetsialiste ning tuua avalikkuse jaoks rohkem esile muuseumitöö erinevaid tahke.

Auhindu annavad välja Kultuuriministeeriumi muuseuminõukogu ning Eesti Muuseumiühing koostöös, Kultuuriministeeriumi ja Muinsuskaitseametiga. Iga auhinna juurde kuulub stipendium, mida rahastab Eesti Kultuurkapital.

Lisainfo konkursi kohta Muinsuskaitseameti kodulehel – https://www.muinsuskaitseamet.ee/et/eesti-muuseumide-aastaauhinnad

#muuseumirott

Janika Turu