Muuseumiöö mõttetalgud
Milline on Muuseumiöö saatus? 30. juunil 2021 toimusid Eesti Vabaõhumuuseumis mõttetalgud koos heade kolleegidega nii suurematest kui väiksematest muuseumidest mitmetest Eesti paikadest. Kaasa lõid ka Maarja Savan Rahvusarhiivist ja turismi- ning teenusedisaini spetsialistid Ülle Puustusmaa ning Jane Jakobson. Päeva juhtis Rahel Otsa.
Arutlesime, kas ja kuidas peaksime Muuseumiööga jätkama. Millised on seniste Muuseumiööde kitsaskohad ja mis on nende ürituste juures kõige enam rõõmu valmistanud? Milline oleks unistuste Muuseumiöö?
Ühiselt jõudsime järeldusele, et Muuseumiöö on jätkusuutlik, kuid vajab tugevat sõnumit ning aktuaalsete teemade käsitlemist nagu seda on nii keskkonnateadlikkus, ligipääsetavus kui ka sisukas hariduslik programm. Ettepanekutena kerkisid esile võimalused:
- kehtestada piletihind – 1 euro öö – või tasuliste eriprogrammide pakkumine;
- Muuseumiöö nihutamine 18. maile, mis võimaldab hoida muuseumi avatuna tasuta päeval ja vähendada sellega rahvamassi;
- Muuseumiööde keskendumine igal aastal erinevale piirkonnale;
- muuseumitöötajate rotatsioon Muuseumiööl;
- Muuseumiöö korraldamine mitmepäevase festivalina (tasulise üritusena)
- Muuseumiöö sõnumi mõtestamine ja ühiskondlike teemade käsitlemine kommunikatsioonis
- kõneisikute leidmine
- ja ühisprogrammide korraldamine kaasates erinevaid partnereid.
Üks, mis mõttetalgute tulemusel kindel, Muuseumiööst loobuda ei taheta, kuid muuseumitöötajate motivatsiooni tõstmiseks ja rutiinist väljumiseks on vaja formaadi muutust ning uusi väljakutseid. Muuseume ühendav üritus aitab luua kogukonnatunnet, aitab kaasa koostööprojektide tekkele ning kinnistab juba tekkinud kuvandit, et muuseumis käimine on pop!
Mida arvad Sina? Ootame kõigi mõtteid Muuseumiöö 2022 kohta 5. augustiks aadressile emy@muuseum.ee