Eesti MuuseumiühingEesti Muuseumiühing

Muuseumiöö tuleb taas: järgmisel aastal toimub Muuseumiöö 16. mail

Eesti Muuseumiühing, kes seisab Muuseumiöö korraldamise taga, näeb Muuseumiöös traditsiooni, mis toob üle Eesti kokku nii muuseumirahva, muuseumihuvilised inimesed ning needki, kes alles avastavad muuseumide põnevat maailma. Ürituse toimumist ootavad nii publik kui ka muuseumid. Pange kalendrid valmis – oodatud sündmus on plaanis ka järgmisel aastal. 2020. aastal toimub Muuseumiöö 16. mail ehk iga-aastasele rahvusvahelisele muuseumipäevale (18. mai) lähimal laupäevaõhtul. Muuseumiöö teema valimine võetakse ette muuseumitöötajate kaasabil juba septembrikuus.

2019. aasta Muuseumiööl 18. mail oli külastuseks avatud 215 paika üle Eesti kõigis maakondades. Paljudele väiksematele muuseumidele on ürituse üleriigiline teavitustöö hea võimalus ennast nähtavamaks muuta – Muuseumiööl tullakse paikadesse, kuhu varem pole jõutud või mis pole igapäevaselt avatudki. Teada-tuntud muuseumid on rahva seas jätkuvalt palavalt armastatud – endiselt on looklemas sissepääsujärjekorrad mitmete uste taga. Osalejate hulgas oli lisaks muuseumidele arhiive, kirikuid, galeriisid, raamatukogusid, kogukonna-, kirjandus- ja teaduskeskuseid ja kultuurimälestisi, osales mitu eragaleriid ja erakogujat, RMK külastuskeskused ja meteoroloogiajaamadki. Muuseumiöö teemat “Öös on mustreid” tõsteti esile kui väga laialt tõlgendatavat ja huvipakkuvat teemat: mustreid seostati nii sel aastal toimuva laulu- ja tantsupeoga, eesti traditsioonilise käsitööga kui ka Eesti loodusega, inimkäitumisega jne. Publik sai osa võtta temaatilistest programmidest: toimusid eriekskursioonid, töötoad, kontserdid, tegevused lastele, põgenemistoad, fotojahid ja palju muud, aset leidsid üheks ööks üles seatud näitused. Mitmetes maakondades vurasid ringi Muuseumiöö bussid.

2019. aastal tehti Muuseumiöö jooksul 102 000 unikaalset külastust, mis on mõnevõrra vähem, kui eelmistel aastatel. Samal ajal tõstsid palju muuseumid esile, et külastajad olid rahulolevad ja väiksemas rahvahulgas oli lihtsam süveneda, sai rohkem suhelda ja oli ruumi ringi vaadata. Meeldejääv muuseumikülastus ei peakski olema stressirohke trügimine, vaid mõnus ja informatiivne kulgemine – just selline, nagu see möödunud Muuseumiööl oli.

Nagu selgus Muuseumiööl osalenud muuseumide ja teiste asutuste tagasisidest, siis pakkus Muuseumiöö avastamisrõõmu paljudele inimestele olenemata vanusest või keelest. Tänu osalejate eriprogrammidele ja väga laiale temaatilisele ringile (vanadest arvutitest, autodest ja raadiotest kuni esivanemate käsitöö ja luuleõhtuteni) võis igaüks leida midagi endale huvipakkuvat või õppida midagi uut.

Eesti Muuseumiühing ja Muuseumiöö korraldusmeeskond tänavad kõiki kaasalöönud asutusi ja nende töötajaid ning vabatahtlikke, kes andsid panuse 2019. aasta Muuseumiöö toimumisse!

Kohtumiseni 2020. aasta Muuseumiööl 16.mail!

Vivian Siirman

2019. aasta Muuseumiöö koordinaator

viviansiirman@gmail.com