Eesti MuuseumiühingEesti Muuseumiühing

Muuseumiöö 2022

Muuseumiöö tuleb taas ja toimub 21. mail 2022. Tänavune teema on „Öös on unistusi“. Sedapuhku kutsume muuseume avama unistuste maailma läbi märksõnade nagu: rohelisem, jätkusuutlikum, ligipääsetav ja kaasav muuseum. Soovime Muuseumiööga nüüd ja edaspidi tuua laiema auditooriumi tähelepanu alla ühiskondlikult ja sotsiaalselt olulisi teemasid, millega muuseumid igapäevaselt tegelevad. See kõlab kokku ka rahvusvahelise muuseumipäeva teemadega. ICOM on pühendanud 18. mai 2022 muuseumide potentsiaalile viia ellu olulisi muudatusi – The Power of Museums“!

Sel aastal koordineerib Muuseumiöö programmi Heliis Martinson. Heliis on lõpetanud Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemia kultuurikorralduse eriala. Tema huviks on (kultuuri)tarbimise teooriad, muuseumikorraldus ja kultuuriturism. Turismi valdkonnas ongi Heliis viimastel aastatel tegutsenud, kuid muuseumid köidavad teda endiselt ja ta ootab põnevusega võimalust Muuseumiöö koordineerimise kaudu muuseumivaldkonda panustada. Soovime Heliisile indu ja pealehakkamist!

Ringkiri muuseumidele Muuseumiöö toimumise, korralduse ja registreerimisvormiga on jõudnud muuseumirahva postkastidesse.

Muuseumiöö programmi saad sisestada kuni 25. aprillini 2022! Kui Sa ei ole saanud infokirja, siis võta ühendust Heliis Martinsoniga või Kerttu Männistega (kontaktid siin allpool):

Soovime Muuseumiööl õhus olevat head meeleolu ja elevust jagada ka nendega, kes raske või kroonilise haiguse tõttu üritusest osa võtta ei saa. Seoses tänavuse teemaga “Öös on unistusi” oleme otsustanud teha koostööd heategevusliku organisatsiooniga Minu Unistuste Päev.

Loodame väga, et olete valmis vastu võtma ja Muuseumiööl nähtavas kohas välja panema Minu Unistuste Päev fondi plakati, millel olevate annetustelefoninumbrite teel saavad muuseumi külastajad panustada heategudesse. Fond saadaks hea meelega Tallinna ja Tartu muuseumidesse ka mõned vabatahtlikud, kes kohapeal fondi projekte ja tegevust tutvustaksid. Kui teie muuseum saaks vastu võtta 1-2 särasilmset vabatahtlikku, kes kohapeal heategevusvõimalusi tutvustaksid, siis palun andke oma valmisolekust märku.

NB! Muuseumiöö 2022 plakatid lähevad trükki aprilli esimeses pooles. Lisaks saadame sellel korral bukletite asemel kohapeal jagamiseks Postimehe inserdid. Järgmises infokirjas anname täpsemalt teada, kust ja kuidas on võimalik plakatid kätte saada.

Sel aastal on Muuseumiööl igas muuseumis osalustasu 1 euro külastaja kohta (alla 8-aastased lapsed tasuta). Sümboolne osalustasu juhib külastajate tähelepanu pingutusele, mille muuseumid teevad Muuseumiööl külastusvõimalust ja eriprogramme pakkudes, loodetavasti aitab osalustasu ka pisut leevendada Muuseumiöö läbiviimiseks tehtavaid kulusid. Samas jätame muuseumidele võimaluse soovi korral loobuda osalustasu kogumisest.

Innustame muuseume õhtut sisustama temaatilise eriprogrammiga, mis kajastaks muuseumide panust kogukondade sidumisel, ligipääsetavuse parandamisel kultuuripärandile, jätkusuutlike valikute langetamisel jne. Eriprogramm on võimalus avada oma kogu, ekspositsiooni või miks mitte hoopis muuseumitöö telgitaguseid uue nurga alt ning avada ja mõtestada neid laiema auditooriumi ees tähenduslikul ja meeldejääval moel. Muuseumiöö toimkond aitab eriprogrammidel publikuni jõuda, kasutades kõiki MÖÖ infokanaleid.

Rohkem infot: 

Kerttu Männiste
Eesti Muuseumiühing
Tel. 56842804
kerttu.manniste@ekm.ee

 

2021. aastal Muuseumiööd ei toimunud. Parafraseerides president Toomas Hendrik Ilvese 2014. aasta aastapäevakõnet: äkki on hea hetk ja õige aeg küsida, kas see, mis meid siia on toonud, viib meid ka edasi?  Kasutasime pausi Muuseumiöö ümbermõtestamiseks ja värske lähenemise leidmiseks, tegime üheskoos muuseumirahvaga pisut plaane, millises vormis muuseumide suursündmus võiks tulevikus toimuda, et oleks tore nii muuseumitel kui publikul. Muuseumiöö mõttetalgud toimusid 30. juunil 2021 Vabaõhumuuseumis. Vaata kokkuvõtet SIIT!