Eesti MuuseumiühingEesti Muuseumiühing

“Öös on raamatut!” Muuseumiöö 17. mail 2025

Eesti Muuseumiühingul on hea meel teada anda, et järgmise aasta Muuseumiöö teemaks on “Öös on raamatut!”  

Kuigi teemana sõna “raamat” oli pakutud nii ainsuses kui mitmuses, oli ainsuslik vorm kordades populaarsem. Seetõttu sai valitud võib-olla mitmele teemavalijale tunnetuslikult ebaharilikum, salapärasem, kuid siiski grammatiliselt korrektne “Öös on raamatut!”

Miks just raamat?

Muuseumiöö teema valisid muuseumitöötajad ja muuseumiöö huvilised üle Eesti.  Nagu ikka, tegime seda ka tänavu kahes osas. Oktoobrikuus palusime pakkuda välja mõtteid ja ettepanekuid. Oma ideid pakkusid välja 44 inimest.

Tänavused teemad lendlesid seinast seina. Tundub, et muuseumitöötajaid kannustab soov ja unistus otsida üles ilusam, kenam ja lahkem maailm. Küllap seetõttu pakuti teemadena välja (“Öös on….”) “armastust”, “naeru”, “lähedust”, “ühtsust”, “lapsepõlve”, “avatust”, “lahkust”. Või siis väga otse sõnastatud soov: “Öös saame kokku!”, mis on imeilus soov meie tänapäevases nutiseadme-keskses ajakasutuses ja suhtlemisviisis.

Teemana toodi esile ka “ligipääsetavus”. Põhjendusena toodi välja, et meil oleks ühiskonnas vaja rohkem mõistmist inimeste võimetest ja vajadustest terve elukaare vältel. Sarnaseid tähendusvarjundeid kätkeb endas ka teema “Öös on põlvkondi”.

Täiesti eraldi kategooriana esitati ka tänavu teemasid, mida ühendab mure keskkonna ning loodusliku mitmekesisuse pärast. Neist kõige populaarsemaks osutus “suminat”, sest 20. mail on mesilaste päev. On mesilastel ju väga oluline roll selles, et maa meie jaoks üleüldse elamiskõlblik oleks.

Suurem osa teemapakkumisi oli seotud 2025. aasta teema-aastaga: nimelt on tuleval aastal raamatuaasta. Siis tähistame 500 aastat esimese eesti keelt sisaldanud trükise ilmumisest. Nii tekkisid valikkusse pakkumised: “raamatut”, “raamatuid”, “lugusid”, “kirju”, “kirjandust”, “sõnu”.

Toredaid pakkumisi tuli veelgi – näiteks “Öös on uut ja vana”, “Öös on legende”. Ka kultuuriga seotud teemad olid mitmeid kordi mainitud: “kultuuri”, “kultuuri kõigile”, “teatrit”, “laulu- ja tantsupidu”.

Muuseumiühingu juhatus valis lõpphääletuseks välja teemad, mis oleksid piisavalt üldised, selged ja aktuaalsed. Hea teema on raamistusena löövalt mõjus, kuid võimaldab eriilmelistel muuseumidel leida fookusteema raames just endale sobilik tõlgendusviis. 

Seetõttu valisime Muuseumiöö teemavaliku teise vooru neli varianti: “Öös on raamatut”, “Öös on armastust”, “Öös on suminat” ja “Öös on uut ja vana”. 

Enim ehk 46% häältest sai hääli “Öös on raamatut!”.  Muuseumiöö teise vooru hääletusse panustas suisa 328 inimest!

Ka sel aastal pakutud teema  “Öös on rahu” on teemana meeles ning sobilik kasutada kohe, kui Ukraina sõjas võidu saavutab. Tänavuses teises hääletusvoorus saime küll tagasisidet, et peaksime tähistama hoopis seda, et meil Eestis valitseb rahu. No näis. Tänavu jäime endast kindlaks ja ootame ikka veel Ukraina võitu!

Kuidas näidata öös raamatut?

Iga muuseum saab valitud teema raames mõelda välja programmi, mis neile kõige paremini sobib. 

“Öös on raamatut!” pakub võimaluse otsida ja välja ja tutvustada muuseumiöö külastajatele kogudes olevaid põnevaid ja haruldasi trükiseid. Esimese eesti keelt sisaldava raamatu trükkimine tähendab ka 500 aastat Eesti kirjakeele sünnist. Ka see väärib tähistamist. Raamat viitab ka haridusele ja haritusele, millist fookust võiks 2025. aasta muuseumide poolt pakutavad programmid kindlasti sisaldada. Igas raamatus on leidub lugusid, seega saab muuseumiöö programme ehitada põnevatele lugudele, mida hoidlates olevad museaalid jutustavad. 

Üks hea teadluslik trükis pakub uusi teadmisi ja pingutust ajule. Hea ajaviiteraamat pakub aga suurepärast võimalust aja mahavõtmiseks ja vooseisundi saavutamiseks. Needki võiks olla imelised lähtekohad muuseumiöö programmi loomiseks.

Muuseumiöö korraldusest

Muuseumiöö korraldusmeeskonnalt oodatakse ennekõike hästi korraldatud turundust ning meeskonnatunnet teiste Muuseumiööd korraldavate muuseumitöötajatega üle Eesti. Proovime neid ootusi 2025. aastal oma oskuste ja eelarveliste võimaluste piires välja kanda nii hästi kui vähegi oskame. Järgmise aasta alguses planeerime kindlasti inspiratsiooniseminare muuseumiöö programmide läbimõtlemiseks.

Muuseumiöö programmiga saavad liituda kõik Eesti muuseumid või muud mäluasutused, erakogujad ning kollektsionäärid, kes on valmis sel õhtul oma uksed külastajatele avama kell 18–23. Muuseumiööl võib iga osalev muuseum ja külastuskoht küsida 1-eurose sümboolset sissepääsutasu.

Muuseumiöö telgitagused korraldavad algavad järgmise aasta jaanuaris-veebruaris. Osalevate muuseumide nimekirja ja programme hakkame avalikustama maikuu algusest.

Muuseumiööd korraldatakse Eestis alates 2009. aastast. Tänavu oli huvilistele avatud ligi 200 muuseumi ja muud külastuspaika ning Muuseumiööst võttis osa üle 71 000 muuseumisõbra.