Eesti MuuseumiühingEesti Muuseumiühing

ÕPPEREIS PÕHJA-SAKSAMAALE JÄÄB ÄRA

Muuseumiühing koostöös Gondvana Reisidega teatab kurbusega, et kahjuks ei toimu õppereis Saksamaale, kuna grupp ei saanud täis. Teavitame ka kõiki registreerunuid. 

EMÜ poolt on reisi kontaktisikuks Terje Lõbu terje.lobu@ut.ee

 

Reisist lähemalt:

Reis keskendub Mecklenburgile ning Holsteini ja Schleswigi Läänemere-rannikule Lübeckist Flensburgini. Viimaste Põhjamere-rannik ehk kogu Friisimaa Taanist Hollandini koos hansalinnade Hamburgi ja Bremeniga moodustaksid ühe tervikliku loodeta tulevase nädalase reisi kava, nii nagu pakuks seda ka kogu ajalooline Pommeri Gdanskist Rostockini. Küll on aga kavasse võetud Tartu sõpruslinn Lüneburg Alam-Saksimaalt, põhjuseks mitte ainult see, et tegemist on kunagise eriti rikka ja tähtsa hansalinnaga, mis pealegi pääses II maailmasõjast vähimategi purustusteta, vaid et tegu on tänase Saksamaa ajaloo-alaste Ida-uuringute keskusega ning Ida-Preisimaa muuseumis on omaette baltisaksa osakond.

Kõnealuse kandi kultuuriloolisel olulisusel meie vaatevinklist ja Saksa muuseumiasjanduse tuntud headusel oleks siinkohal pikemalt peatuda ilmselt lausa kohatu. Samas kandis varem liikunutele tahaks aga rõhutada, et peale nimetatu on äsja lisandunud palju muudki uut eesotsas Lübecki Euroopa Hansamuuseumiga, rääkimata eeskujulikult teostatud restaureerimisprojektidest eesotsas Schwerini suurhertsogilossi ja Gottorfi hertsogilossiga. Muuseumite poolest rikkamates linnades tegutseme nagu ikka nii üheskoos kui omal käel, esimest eeskätt kõikjal seal, kus kavas ühised linnatutvustused ja spetsiaalekskursioonid ning kohtumised Saksa kolleegidega Lüneburgis ja Lübeckis. Vaadeldava piirkonna muuseumidest saab väga hea ülevaate internetist (lisaks Wikipedia-andmestikule märksõnad “museen nord” ja “museumsverband mv”). Kõigi mõeldavate, nii nagu ka meie teele jäävate vanalinnade ja muude ajalooliste paikade arhitektuuriliste ja looduslike vaatamisväärsuste loendamine ei mahuks reisikavasse naljalt ära. Kõigi asjakohaste küsimuste ja ettepanekutega paluks aga lahkesti pöörduda selle koostaja Ott Sandraku poole. Koordinaadid: tiiu.sandrak@gmail.com; Oti telefon 56202278, Tiiu 5129195.

Fotol on Lübeckis asuv Hansamuuseum