Muuseumiöö “ÖÖS ON RAAMATUT” juba sel laupäeval, 17. mail!
Uuringud näitavad, et nii muuseumide külastamine kui raamatute lugemine maandavad stressi. Kui aga muuseumis raamatuid uurida, on efekt suure tõenäosusega kahekordne! Kuidas teha muuseumikülastusest tõeline vaimse tervise retriit? Selleks annab häid nippe muuseumide hea sõber PEAASI.
Peaasi, et oled Muuseumiööl kohal!
Muuseumis saab kogeda midagi, mida me igapäevaelus kipume unustama – kohalolu. Iga muuseum, sõltumata oma teemast või eksponaatidest, pakub võimalust aeglustada, süveneda, keskenduda ja vaadata maailma uue nurga alt. Muuseumi ruumid loovad vaiksema ja tähelepanelikuma keskkonna, kus saab märgata enda sisemaailma ja hetkes olemist. See võib vähendada stressi, toetada meeleolu ja pakkuda mõtestatust, mida vajame vaimse heaolu hoidmiseks.

Foto: Raamatujooga Rahvusraamatukogus
Muuseumides liikumine pakub ka sotsiaalset sidet – olgu siis koos pere või sõbraga jagatud kogemuste kaudu või kasvõi tundest, et kuulud mingisse kultuurilisse lugu kandvasse kogukonda. Paljud inimesed tunnevad, et kunstiteoste või ajaloo kogemine aitab neil mõista paremini nii iseennast kui teisi.
Üha rohkem riike, nagu Taani, Suurbritannia ja Rootsi, on hakanud kasutama muuseumikülastusi osana heaolu saatekirjadest – tõenduspõhistest ja positiivset emotsiooni loovatest tegevustest, millega saab toetada inimese vaimset heaolu. Heaolu saatekiri tähendab suunamist või kutset osaleda mõnes tegevuses, mis tõstab tuju, toob fookuse argimuredelt millelegi rõõmustavale ja aitab kasvatada vaimset vastupidavust. See võib olla näiteks jalutuskäik muuseumis, osalemine töötoas, kontserdil või kooslugemises – midagi, mis toetab inimest tervikuna ja tugevdab sidet kogukonnaga. Näiteks Taani Kulturvitaminer programmis kuuluvad muuseumid ja kontserdid osaks depressiooni ennetamise ja toetamise lahendustest.
Kui oled muuseumis, võta hetkeks aeg maha ja proovi järgmist harjutust:
KOHALOLU HARJUTUS: 5-4-3-2-1
See harjutus aitab maandada ärevust ja tulla tugevamalt praegusesse hetke:
- 5 asja, mida sa näed – vaata ringi ja nimeta vaikselt viis erinevat asja.
- 4 asja, mida sa puudutad – tunne oma riideid, pinda millel seisad või midagi taskus.
- 3 asja, mida sa kuuled – märka helisid, ka vaikseid taustahelisid.
- 2 asja, mida sa saad nuusutada – ehk märkad lõhna ruumis või eksponaadil.
- 1 asi, mille maitset tunned – kasvõi oma hingeõhk või eelnev amps.
See lihtne harjutus aitab sul rahuneda ja luua ühendust iseenda ja ümbritsevaga.
Muuseumid ei lahenda meie muresid, aga nad pakuvad keskkonda, kus võime end paremini kuulda, leida lohutust, inspiratsiooni ja tuge. Nad ei ole ainult mineviku hoidjad, vaid ka vaimse tasakaalu toetajad olevikus. Ja nii nagu raamatu kaudu võib inimene leida tähendust ja lootust, võib ka muuseumikülastus olla just see vaikne, aga vajalik paus, mis aitab tasakaalu leida ja hoida.
Muuseumide pakutavat keskkonda võid hõlpsasti kogeda juba laupäeval, 17. mail Muuseumiööl. Tutvu programmiga siin.