Eesti MuuseumiühingEesti Muuseumiühing

Võta aeglase kunsti päeval muuseumis aeg maha

Laupäeval, 5. aprillil, on rahvusvaheline aeglase kunsti päev. Eesti Muuseumiühing kutsub huvilisi sel päeval muuseumidesse nautima aeglust ja taastama tähelepanuväsimust.

Aeglase kunsti päeval osalemine on lihtne:

  • Mine ühte või mõnda allpool loetletud muuseumisse
  • Pane nutitelefon muuseumikülastuse ajaks kotti või taskusse
  • Vali vaatamiseks 1-5 kunstieset või museaali (küsi soovitusi ja juhiseid muuseumi kassast).
  • Uuri neid esemed. Mitmed muuseumid on mõtisklemiseks ja keskendumiseks välja pakkunud mõned suunavad ideed ja mõtted.

“Uuringuid kinnitavad, et muuseumikeskkond toob külastajaid argipäeva kiirustamisest välja, tühjendab pea liigsetest mõtetest ning suunab puhkama. Muuseumis saab vaimustuda ja tunda rõõmu. Sedasi leevendab muuseum stressi ja taastab tähelepanuvõimet.” tutvustab muuseumiühingu tegevjuht Anu Viltrop. Mitmed muuseumid pakuvad sel päeval spetsiaalset programmi

Eesti Vabaõhumuuseum kutsub 5. aprillil vaatama Aarte talu kivikülvil paiknevat Sirje Runge monumentaalset õlimaali “Suur armastus. Kaunis Lagunemine”. Kunstnik on loovutanud oma maali loodusele ning igaüks saab imetleda maalil loodusstiihiate võlu. Kauniks lagunemiseks nimetatud protsessi käivitamisega pöörab kunstnik tähelepanu kõige kaduvusele ning vaatleb eluga loomulikult kaasas käivaid nähtusi nagu lagunemine, mädanemine, eemaldumine ning lahustumine. Maal asub muuseumi territooriumil veidi kõrvalises kohas, kuhu tavakülastaja tihti ei satugi. Täpsemaid juhiseid küsi muuseumi kassast, kus saad kaasa ka abistavad suunised ja mõtted maali nautimiseks.  Sissepääs pileti ja muuseumikaardiga.

Tartu ülikooli kunstimuuseumis saab 5. aprillil tutvuda doktor Aivar Tilga 2025. aasta veebruaris ülikoolile annetatud Karl Eduard von Lipharti maaliga. Karl Eduard von Liphart (1808–1891) oli kunstihuvilistest Raadi mõisnikest tuntuim kunstikollektsionäär, vanagraafika ning Itaalia renessansskunsti ekspert. Tartu Ülikooli kunstimuuseumis on siiani hoiul osa tema kuulsast graafikogust, mille viimane Raadi mõisahärra 1920. aastal Eestist lahkudes ülikoolile kinkis. Maali nautimiseks on abiks mõned suunavad küsimused.  Sissepääs pileti ja muuseumikaardiga.

Eesti Rahva Muuseum on 5. aprilliks Olev Subbi maalinäitusel valitud välja mõned tööd, mille kõrvalt leiad suuniseid nende aeglaseks nautimiseks. Sissepääs pileti ja muuseumikaardiga.

Iloni Imedemaal Saab lähemalt tutvuda kahe Ilon Wiklandi joonistusega. Kunstik on “Lärmisepa tänava Lotat”  joonistanud nii 1963 ja 1971 ning iga huviline saab neid kaht pilti võrrelda ning mõtiskleda sarnasuste ja erisuste üle. Sissepääs pileti ja muuseumikaardiga.

Eesti Kunstimuuseum pakub aeglase kunsti nautimisvõimalusi terve aprillikuu. Eesti Loovteraapiate Ühinguga koostöös pakutakse muuseumi igas filiaalis (Adamson-Ericu muuseum, Niguliste muuseum, Kadrioru muuseum ja Mikkeli muuseum, Kumu kunstimuuseum) aeglase kunsti tuure. Erituure viivad läbi loovterapeudid, kusjuures keskendutakse ühele-kahele teosele, mida kuraator tutvustab. Seejärel pakub terapeut välja suunavaid küsimusi ja mõtteharjutusi nii kunsti- kui liikumisteraapia võtete põhiselt.  Tuuridele saab registreeruda läbi kodulehel oleva ankeedi; osalemine muuseumipiletiga.

Loomulikult võib külastada ka teisi muuseume ning valida seekord imetlemiseks, uurimiseks ja mõtisklemiseks vaid mõned üksikud eksponaadid.

Rahvusvaheline aeglase kunsti päev on ellu kutsutud, et tuua külastajad kiirest elutempost rahulikku keskkonda ning suunata neid võtma kunsti nautimiseks aega, loobuma muuseumis nutitelefoniga fotode tegemisest ja lihtsalt laskma kunstil mõjuda.

Lisainfo:
Anu Viltrop

Tegevjuht

MTÜ Eesti Muuseumiühing

Tel: +372 5665 9118

E-post: anu@muuseum.ee

 

MTÜ Eesti Muuseumiühing on vabaühendus, mis asutati 1988. aastal eesmärgiga ühendada, arendada ja tunnustada muuseumivaldkonna spetsialiste ja kujundada tugevat muuseumimaastikku. Eesti Muuseumiühingu liikmed on muuseumitöötajad, kes teevad oma igapäevast tööd riigi-, era- või avalik-õiguslikus muuseumis.