Eesti MuuseumiühingEesti Muuseumiühing

EMMA

EESTI MUUSEUMIMEENE AUHIND

Eesti MuuseumiMeene Auhind (EMMA) loodi 2009. aastal eesmärgiga esile tõsta muuseumides arendatud suveniire. Üle maailma toimib muuseumipoodides pakutav nii reklaami kui ka tuluallikana.

Millised on need suveniirid või meened, mis muuseumi identiteeti, olemust ja tegevust iseloomustavad ning samal ajal ka kõige paremini müüvad? On selleks tabava tekstiga tass, T-särk, tikutops või hoopiski midagi nutikamat ja uudsemat?

Üle aasta toimuv EMMA konkurss on inspireerinud muuseume enam mõtlema meenele kui turundusartiklile. Loodud on palju uusi, vaimukaid ja loomingulisi suveniire. Esimesed preemiad anti välja 2009. aastal ning peapreemia omanikeks said:
Eesti Tervishoiu Muuseumi seljapesuhari ja Eesti Maanteemuseumi hääletajakinnas.

 

Konkurss on avatud taas 2022. aasta 1. augustist ja konkursil võistlevaid meeneid saab kuni 17. septembrini tuua või saata Tartu Ülikooli muuseumisse (Lossi tn. 25, Tartu). Samuti võib meened tuua Tallinnasse Kalamaja muuseumisse (Kotzebue 16). Meeneid kohale tuues palun jälgige eelkirjeldatud muuseumite lahtiolekuaegasid.

Muuseumimeenete konkursil, mille auhinnafond on 2000 eurot, on osalema oodatud kõik Eesti muuseumid. EMMA konkursi võitjad kuulutatakse välja Eesti muuseumide festivalil Narvas septembri lõpus 2022.

Konkursi korraldaja ja täpsem info: Kristi Paatsi, EMÜ juhatuse liige (Kalamaja Muuseumi juhataja)

kristi.paatsi@linnamuuseum.ee, 5257662

Tööd alustab uus žürii, mille liikmed on: Kadri Rannala (Eesti Tervisemuuseumi direktor, ICOM Eesti esindaja); Mariann Raisma (TÜ muuseumi direktor, EMMA konkursi idee autor); Andres Labi  (OÜ Ruumilabor, sisearhitekt, Eesti Disainerite Liidu ja Eesti Sisearhitektide Liidu liige); Mirjam Rääbis (Muinsuskaitseameti muuseumivaldkonna juht); Lily Allas (loodus- ja kultuuriturismi teemajuht, EASi ja KredExi ühendasutus); Ketli Tiitsar (Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi programmi juht) ja Sten Lindpere (Refleks OÜ, loovjuht/disainer).

Hoidkem vaim virge ja saagu väärt mõte teostatud!

 

EMMA 2020 VÕITJAD

XXIII Eesti muuseumide festivalil Narvas jagati välja parimate muuseumimeenete ehk EMMA auhinnad. Anti välja kolm rahalist auhinda.


I ja II KOHT JAGAMISEL

Auväärne žürii otsustas, et I ja II koht lähevad 2020. aastal jagamisele Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Ülikooli muuseumi meenete vahel. Kumbki muuseum sai auhinnaks 750 eurot, mis on nähtud ette edaspidiseks meenearenduseks.

Kunstimuuseumi kunstimemo on hariv lauamäng erinevas eas inimestele. Kunstimemo tutvustab muuseumi kogudesse kuuluvaid töid perioodist 15.- 20. sajandi. Kunstimemo pakendil on number 1, sest edaspidi on muuseumil kavas mängude tootmist jätkata Kunstimemo idee autorid on Tiiu Parbus, Tuuli Aule ja Mari Kangur, disainer on Tuuli Aule ja tootja Just Print OÜ.

Tartu Ülikooli muuseumi „Kruus rektorite allkirjadega“ on Eesti rahvusülikooli 100. juubeli puhuks valminud meene. Kruusil on 16 rektori allkirjade jäljendid. Kruusiga on kaasas teabeleht kõikide rektorite nimedega ja ametiaja daatumitega.

III KOHT

 Tallinna Kirjanduskeskuse Vilde muuseumi triibuline öösärk sai auhinnaks 423 eurot. Triibuline öösärk viitab Eduard Vilde teosele „Minu esimesed triibulised“ ning ajastule – 1920. aastatel oli meesterahva magamisriideks sageli öösärk. Triibulise öösärgi idee autorid on Kadi Kesküla ja Maarja Vaino, mis valmis koostöös Runik OÜ ja õmbleja Tiia Ambergiga.


Žürii hindas 15 muuseumi 29 meenet või meenekomplekti. Hindamisel lähtuti EMMA statuudis esitatud kriteeriumitele – meene kannab muuseumi identiteeti, on inspireeritud muuseumi kogust, toetab muuseumi näitusetegevust, on kaasaegse disainiga, atraktiivselt teostatud, väärtustab kultuuripärandit ja omab pedagoogilist väljundit.

Žüriisse kuulusid: Jane Liiv (Eesti Rahva Muuseumi peakunstnik, Tartu Kunstnike Liidu juhatuse liige), Anu-Maaja Pallok (EV kultuuriministeeriumi loomemajandusnõunik), Kadri Rannala (Eesti Tervishoiu Muuseumi direktor, ICOM Eesti esindaja), Mariann Raisma (TÜ muuseumi direktor, EMMA konkursi idee autor), Maris Tuuling (TÜ muuseumi koguhoidja, Kunstiühing Pallas liige), Pilvi Käiro (SA Tatumaa Turism turundusspetsialist), Taisi Kadarik (TTÜ lektor, eesti Sisearhitektide Liidu liige).

Eesti Muuseumiühing tänab Eesti Kultuurkapitali auhinnaraha toetuse eest.