Eesti MuuseumiühingEesti Muuseumiühing

Muuseumisõbrad

Muuseumide sõbra aunimetusega tunnustame armsaid inimesi, kes oma tööalase või ühiskondliku tegevusega on silma paistnud Eesti muuseumide toetamisel. Head sõbrad on osalenud muuseumide arendamisel, muuseumides tehtava töö kajastamisel või aidanud muul moel kaasa siinsete muuseumide maine tõstmisele. Aunimetusega Muuseumisõber ei kaasne rahalist preemiat, vaid originaalne meene. Esimene tiitel anti välja 2007. aastal ja selle pälvis Pertti Pyhtila.
 • KRISTA ROOLAID

  Muuseumisõber 2023. Krista Roolaid on Eesti suurim muuseumifänn, kes on seitsme kuu jooksul külastanud muuseumikaardiga 119 muuseumi ja teinud ühtekokku 190 muuseumikülastust. Auhinna vastuvõtmisel sõnas Krista Roolaid nõnda: "Kui muuseumikaart aprillis alustas, võtsin eesmärgiks teha omale muuseumiaasta. See tähendab, et käingi aastas nii palju muuseumis, kui jõuan. Alguses kannustas muuseumis käimist suur uudishimu ja kui enamik juba käidud oli, vahetus uudishimu jonniga, mis mind veelgi enam muuseumisse ajendas."
 • Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus

  Muuseumisõber 2022. Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse töötajad on asjatundlikeks ja toetavateks nõuandjateks muuseumidele keskkonnahoidliku toimimise süsteemi loomisel ja Rohelise Muuseumi sertifikaadi välja töötamise eestvedajad. Auhinna vastu võtnud Kertu Uibolehe arvates on muuseumide suurimaks väljakutseks roheliseks muutumisel töötajate kaasamine ja see, kuidas integreerida keskkonnahoidu igasse muuseumi tegevuse aspekti.
 • Jakob Rosin

  Muuseumisõber 2021. Eesti Pimedate Liidu juhatuse esimeest Jakob Rosinat tunnevad paljud muuseumid hea koostööpartneri ja nõustajana. Järjest olulisem on muuseumide ligipääsetavus seda nii füüsiliselt kui ka digitaalselt. Nägemispuudega inimese seisukohast on vajalik, et asjad saaksid klaasi tagant välja ja jutustaksid oma lugusid, pakuksid elamust! Vaata Jakobi loengut siit lingilt: https://vimeo.com/670142015/e8960168db
 • Karin Paulus

  Muuseumisõber 2019. Kunstiteadlast ja kultuuriajakirjanik Karin Paulust tunnustame muuseumides toimunud näituseid analüüsivate artiklite eest ning MuiSis avaldatud digiteeritud museaalide sagedase kasutamise ja MuiSi populariseerimise eest.
 • Valner Valme

  Muuseumisõber 2018. Ajakirjanik Valner Valmet tunnustame muuseumide valdkonnale ERRi kultuuriportaali alalehe loomise, muuseumisündmuste sagedase kajastamise ja Eesti Muuseumide Narva festivali konverentsist otseülekannete tegemisel abistamise eest.
 • Rein Veidemann

  Muuseumisõber 2017. Tunnustame kirjanike muuseumide kaitseks meedias välja astumise ning Vilde ja Tammsaare Sõprade Seltsi loomisele kaasa aitamise eest.
 • Jelena Tšekulajeva

  Muuseumisõber 2016. Jelena tegutseb muuseumihariduse valdkonnas ja on aastaid vedanud "Avatud mänguväljade" programmi, mis toob lapsed ja noored muuseumidesse mängima. Jelena töötas EMÜ koordinaatorina sügisest 2017 kuni juunini 2022.
 • Kadri Tiisel ja Tiina Vilu

  Muuseumisõbrad 2015. Vikerraadio saatesarja „Laste lood“ toimetajad Kadri Tiisel ja Tiina Vilu on oma saatega jõudnud paljudel-paljudel kordadel erinevatesse Eesti muuseumidesse ning seeläbi pakkunud noorele põlvkonnale huvitavaid elamusi ja kasulikke teadmisi meie muuseumidest.
 • Riin Alatalu

  Muuseumisõber 2014. Kultuuripärandi alalhoidja ja muinsuskaitsja Riin on tegusalt ja rõõmsameelselt ikka muuseumeid toetanud. Eriliselt heaks sõbraks sai Riin kooliõpilaste suurima külastusaktsiooni aastal 2013 „Pärandini rööbastel” korraldamise eest. Samuti algatas tiitli omanik Eesti Töötukassa ja muuseumide koostöö, kus tööotsijad on leidnud muuseumides kas ajutist või ka püsivat tööd.
 • Ott Sandrak

  Muuseumisõber 2013. Kultuuriloolasest muuseumisõber Ott Sandrak on üle kümne aasta olnud EMÜ hea partner. Ta on olnud karismaatiline giid nii kodu- kui ka välismaal. Tänu temale on Eesti muuseumitöötaja maailm avardunud ning nähtud on paljusid väga põnevaid kohti ning muidugi muuseume.
 • Ivi Tomingas

  Muuseumisõber 2012. Filmiarhiivi toonane direktor Ivi Tomingas andis suure panusemuuseumiöö õnnestumisesse Eesti filmi juubeliaastal. Väga paljud muuseumid tunnevad Ivit tema koostöövalmiduse tõttu. Lisaks pakkus Ivi koos oma hea Filmiarhiivi meeskonnaga väga paljudele Eesti mäluasutustele abi tänavuse muuseumiöö filmiprogrammi koostamisel.
 • Riina Roose

  Muuseumisõber 2011. Tallinna Linnateatri muusikaala juhataja muusik Riina Roose pälvis tiitli, kuna ta on seisnud Viljandimaal, Hüpassaares asuva helilooja Mart Saare muuseumi eest. Ta on tutvustanud Eesti ühe suurmehe kunagist elupaika erinevate ringkäikude, muusikasündmuste ning artiklite kaudu. Riina on seisnud meile oluliste kultuurilooliste objektide eest. Ta on aktiivselt kaasanud ka EMTA üliõpilasi ja kolleege muusikute ning teatrirahva hulgast rännakutele erinevatesse muuseumitesse üle kogu Eesti.
 • Mart Ummelas

  Muuseumisõber 2010. Eesti Rahvusringhäälingu toonane vastutav toimetaja Mart Ummelas pälvis muuseumide sõbra tiitli tänu tema initsiatiivile, mille tulemusel said muuseumid Eestimaal inimestele lähedasemaks, eriti seoses Vikerraadio suvekavas olnud sarjaga "Ühiskülastus", kus kuulajad kutsuti kaasa huvitavamatesse Eesti muuseumidesse. In memoriam 13. märts 2020
 • Enn Kunila

  Muuseumisõber 2009. Kollektsionäär ja ettevõtja, Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade Seltsi juhatuse esimees Enn Kunila on siinsel muuseumimaastikul tuntud isik. Muuseumisõbra tiitliga täname Enn Kunilat ka väiksema muuseumi aitamise eest, sest tema panusel jõudsid Hiiumaa Muuseumisse kaks suurt ja oluliste Eesti kunstiklassika töödega ülevaatenäitust, mis muidu jääksid väikesele muuseumile kättesaamatuks ja ülejõukäivalt kalliks.
 • Kadi Alatalu

  Muuseumisõber 2008. Kadi Alatalu on hea ühiskonnatunnetusega, rahvuslikke teemasid hindav ning väga hea eesti keelega ajakirjanik, keda paljud mäletavad Eesti Televisiooni ekraanilt. Ta on teinud kaastööd paljudele ETV saadetele, olnud Aktuaalse Kaamera tegevajakirjanik. Kadi Alatalu seisis hea selle eest, et ETV-s ja selle uudistesaadetes kajastataks kultuuriteemasid. Nii valmis saade "Wiiralt", ekraanile jõudsid nii muinsuskaitsega, Eesti Kunstimuuseumi kui ka teiste muuseumidega seotud teemad. Kadi Alatalu on Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade Seltsi liige, Eesti Naisüliõpilaste Seltsi vilistlane ja Nõmme Tee Seltsi asutajaliige, Muuseumisõber 2014 Riin Alatalu ema.
 • Pertti Pyhtila

  Muuseumisõber 2007. Rahvusvahelisel muuseumipäeval, 18. mail andis EMÜ esmakordselt välja tiitli Eesti Muuseumide Sõber. Esimeseks Muuseumisõbraks sai soomlasest estofiil Pertti Juhani Pyhtilä. Eesti kultuuri tõsise huvilise ja aktiivse vahendajana on Pertti aidanud kaasa Eesti ja Soome muuseumide koostööle ning, õppides Jyväskylä Ülikoolis museoloogiat, korraldanud mitmeid muuseumiteemalisi koolitusi. Innustunud muuseumisõber Pyhtilä on töötanud ka Soome saatkonnas, olnud pikka aega Soome Instituudi kultuurisekretär Tartus ja õppinud Tallinna Pedagoogikaülikoolis eesti keelt.