Eesti MuuseumiühingEesti Muuseumiühing

XXIV Eesti muuseumide festival Narvas 2021

XXIV Eesti Muuseumide Festival toimus Narvas 27. ja 28. septembril 2021. Konverentsi teemaks oli digitehnoloogiale muuseumis. Vaatlesime muuseumi digielu erinevaid tahke nii praktilisest kui ka teoreetilisest küljest. Käsitlemist leidsid kaasaegse digitehnoloogia kasutamise võimalused mitmes valdkonnas – nii muuseumihariduses, kogude töös kui ka näiteks ligipääsetavuse seisukohast. Häid ideid jagati muuseumide digistrateegia koostamise teemal.

Konverentsi peaesinejaks on igal aastal kutsutud väliskülalisi, et tuua Eesti muuseumimaastikule võrdlevaid aspekte ning vahendada uuemaid valdkondlikke arengusuundi. Hoolimata reisimise suhtes keerulistest aegadest, tuli Narva Tuuli Uusikukka, kes rääkis digitaalsetest metoodikatest, mida Soomes muuseumipedagoogika valdkonnas viimasel ajal on kasutanud. Tuuli Uusikukka on Soome muuseumipedagoogika ühingu juht ning töötab Soome mänguasjamuuseumis Hevosenkenkä, mis asub Espoos, WeeGee näitusekeskuses.

Konverentsipäevast toimus otseülekanne ERR-i kultuuriportaalis

 

Esmaspäev, 27. september

Tallinn: väljasõit kl 7.30 Go Hotell Schnelli parklast
Tartu: väljasõit kl 8.00 Vanemuise alumisest parklast

Festivalil osalemiseks oli vajalik Covid-tõend.

Konverents TÜ Narva Kolledžis „Digitehnoloogia ja muuseum“

Kell 11.00 Avasõnad ja kultuuriministri Anneli Otti videotervitus

  • 11.15 –  Kurmo Konsa (Tartu Ülikool), Sinu, minu, meie digiprügi – kas seda on ka vaja muuseumis säilitada?
  • 11.45 – Tuuli Uusikukka, Decoding digital pedagogy. Practices of digital pedagogy methods in Finnish museums
  • 12.30 – Jakob Rosin (Eesti Pimedate Liit)Tehnoloogia kui asendamatu abivahend erivajadusega muuseumikülastajale

13.00-14.15 Lõuna omal käel. Konverentsi teine pool algab kell 14.30 

  • 14.30 – Tõnis Veltman (SA Eesti Meremuuseum), Esimesed sammud digistrateegia planeerimisel: teooria vs Meremuuseum
  • 15.00 – Tiiu Daniel (Rahvusraamatukogu), Veebilehtede arhiveerimine – miks, kuidas, kellele
  • 15.30 – Merli Üle (Elisa), Uudsete tehnoloogia rakendamine. Uudsed tehnoloogiad kütavad sageli palju kirgi ning nendes nähakse palju võimalusi. Paljud uudsed tehnoloogiad aga ei jõuagi kasutusse võib kaasneb nende rakendamisega korralik peavalu. Parimad praktikad uute tehnoloogiate valikul ning nende rakendamisel igapäevaellu Elisa kogemusel.

 

18.00 Madis Tuuderi ekskursioon teemal „Tark linnus – milliseid tehnoloogilisi võtteid on linnuse uuendamisel kasutatud“ (osalejate arv piiratud). Teistel võimalus tutvuda linnusega muuseumi giidide juhtimisel.

19.00 pidulik vastuvõtt Narva linnuses konverentsil osalejatele

 

Teisipäev, 28. september 

10.00 kohtumine välkloengute sarjast “Muuseum +” raames tutvusime kunstiteadlase ja kuraatori Rael Arteli juhtimisel Narva Kunstigalerii uue püsinäituse „Elu või karma? Narva lood“ kontseptsiooni ja problemaatikaga.   

11.30 kohvipaus

12.00 Sõit tutvuma Kukruse Polaarmõisaga.

 

Eesti Muuseumide Festival on traditsiooniline muuseumirahva kogunemine septembrikuises Narvas, kus toimub suurimaid muuseumialaseid konverentse Eestis. Festivali korraldab Eesti Muuseumiühing koostöös Narva Muuseumi, TÜ Narva Kolledži ja Kultuuriministeeriumiga.

 

Toetas: