Eesti MuuseumiühingEesti Muuseumiühing

EMMA 2022

Eesti Muuseumiühing andis 26. septembril 2022 XXV Eesti Muuseumide Festivalil Narvas üle tunnustusauhinnad EMMA parima muuseumimeene välja töötanud Eesti muuseumidele.

Muuseumimeenete konkursi auhinnafond oli 2000 eurot, millele andis oma panuse Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri sihtkapital.

Esimese preemia võitis Tallinna Kirjanduskeskuse Tammsaare Muuseumi meenesari „Vargamäel oli elu veel raskem“ tugeva ja tänasel päeval väga olulise sõnumiga. Toode kutsub lugema Eesti kirjandust, toetab eesti keelt ja kultuuripärandit ning paneb meid väärtustama seda, mis meil täna on. Žürii soovitab energiakriisi ajal teha muuseumil ka sama sõnumiga soojakoti!

“Vargamäel oli elu veel raskem“ lause on n-ö väljamõeldis, mis ei ole kellegi tsitaat ning ühtaegu küll kinnitab Vargamäe kuvandit, teisalt viskab pisut nalja nii kuvandi kui ka eestlaste üle (kellel on alati kiire, palju tööd ja parajasti raske elu).

Külastajad tundsid ennast (või sõpru/lähedasi) särgilauses ära ning särk osutus populaarseks. Seetõttu täiendati särki ka pusaga (arvestades, et suur osa ajast on Eesti kliima pigem pusade kandmiseks sobiv) ning tugevast riidest kotiga, mis sobib hästi ka raamatute tassimiseks. Koti puhul saab sõna „raske“ ka lisatähenduse (juhul, kui tassitakse midagi rasket, näiteks palju raamatuid).

Teise koha saavutas Saaremaa Muuseumi võimas meenesari „Viikingid enne viikingeid“, mis on inspireeritud Salme arheoloogilistest leidudest. Suveniiride loomise juurde kaasati terve hulk disainereid, kunstnikke, käsitöölisi ja ettevõtteid.

 

 

 

 

 

Auväärne žürii otsustas, et kolmas koht läheb jagamisele Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi võidusokkide „Sometimes lose, always win“ ja Eesti Tervisemuuseumi Õnnekalendri vahel.

 

 

 

 

 

 

Žürii hindas tänavu 17 muuseumi 27 meenet või meenekomplekti. Osalejaid oli rohkem kui varasematel aastatel. Lisaks auhinna pälvinud muuseumidele tõstis žürii esile kiidusõnadega Tartu Linnaajaloo Muuseumide meenet Muuseumitöötaja kindad, Vabaõhumuuseumi linnupiimakommide pakendi ja Arvutimuuseumi käsitsi maalitud t-särgid.

Hindamisel lähtuti EMMA statuudis esitatud kriteeriumitele – meene kannab muuseumi identiteeti, on inspireeritud muuseumi kogust, toetab muuseumi näitusetegevust, on kaasaegse disainiga, atraktiivselt teostatud, väärtustab kultuuripärandit ja omab pedagoogilist väljundit.

Žüriisse kuulusid: Kadri Rannala (Eesti Tervisemuuseumi direktor, ICOM Eesti esindaja); Mariann Raisma (TÜ muuseumi direktor, EMMA konkursi idee autor); Andres Labi  (OÜ Ruumilabor sisearhitektEesti Disainerite Liidu ja Eesti Sisearhitektide Liidu liige); Mirjam Rääbis (Muinsuskaitseameti muuseumivaldkonna juht); Lily Allas (loodus- ja kultuuriturismi teemajuht, EASi ja KredExi ühendasutus); Ketli Tiitsar (Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi programmi juht) ja Sten Lindpere (Refleks OÜ, loovjuht/disainer).

EMMA auhinda antakse välja üle aasta. Auhinna eesmärgiks on muuseumide igapäevatöö ühe osa – tootearenduse tunnustamine ja väärtustamine, muuseumide kogude kui inspiratsiooniallika kasutamine loovtööstuses.

Auhinna väljaandmist toetas: