Eesti MuuseumiühingEesti Muuseumiühing

Muuseumiöö

Kord aastas, laupäevasel maiõhtul avavad muuseumid ja teised mäluasutused oma uksed tavapärasest hilisemal ajal ja tasuta, et tähistada üle-euroopalist muuseumiööd.

Eesti Muuseumiühing korraldab Muuseumiööd alates 2009. aastast. See oli ka esimene kord, mil muuseumiööd viidi läbi üle-eestiliselt.

Eriolukorra tõttu lükkub 2020. aastal Muuseumiöö laupäevale, 29. augustile pealkirja “ÖÖS ON AEGA” all.

Muuseumiöö teema valimiseks korraldati ka sel aastal muuseumide teabelisti vahendusel e-hääletus. Kokku anti 204 häält ja ülekaalukalt osutus lemmikuks “Öös on aega”!  Nagu ka teemavaliku üleskutses seisis, siis aeg on midagi, mida kõikidel on justkui sama palju – 24 tundi ööpäevas –  seega puudutab “aeg” tõesti igaühte meist. Mida me ajaga peale hakkame, kuidas aeg kulgeb, kuhu aeg kaob ja millises ajas me üldse elame? Kuidas aega mõõdetakse poeetiliselt, bioloogiliselt, astronoomiliselt, tehnoloogiliselt?  Muuseumidel on ajaga palju pistmist, sest eks tegelevad need ju suuresti ühe või teise hetke aja hoidmise, uurimise ja näitamisega, olgu selleks muinasaeg, keskaeg, nõukogude aeg, vabaduse aeg. Kõigil asjadel tundub olevat oma aeg: sünniaeg ja künniaeg, prooviaeg ja kooliaeg, sõjaaeg ja rahuaeg, õitseaeg ja uneaeg. Teema viitab ka, et sel öösel ei kehti muuseumide mittekülastamiseks käibevabandus „mul pole aega!“, sest ÖÖS ON AEGA.

Programmis osalevad muuseumid avavad muuseumiööl oma uksed kell 18–23 ning sel ajal on sissepääs tasuta. Igal aastal on muuseumiööl oma uksed lahti teinud ka järjest suurem arv arhiive, galeriisid, kirikuid – üht või teistpidi teadmiste, ajaloo ning mäluga tegelevaid organisatsioone – kõige täpsema nimekirja paikadest, mis Muuseumiööl oma uksed avavad leiab alati Muuseumiöö veebilehelt. Muuseumiöö värskete uudistega kõige paremini kursis püsimiseks tasub endale tellida öö uudiskiri.

Muuseumiööd korraldavad igal aastal Eesti muuseumid koos Eesti Muuseumiühinguga. Esimesel korral oli muuseumiöö juhtlauseks “Öös on asju”, 2010. aastal “Öös on lugusid”, 2011. aastal “Öös on aardeid”, 2012. aastal “Öös on kino”, 2013. aastal “Öös on inimesi”, 2014. aastal “Öös on tähti”, 2015. aastal “Öös on muusikat”, 2016. aastal “Öös on laineid”, 2017. aastal “Öös on mänge”, 2018. aastal “Öös on pidu” ja 2019. aastal “Öös on mustreid”.

2019. aastal tehti Muuseumiööl rohkem kui 102 000 muuseumikülastust.

Muuseumiöö Facebookis
Muuseumiöö Instagramis

MUUSEUMIÖÖ 2020 KOORDINAATORID

 

Vivian Siirman (Põhja-Eesti muuseumid)

viviansiirman@gmail.com

tel: +372 56636791

Annika Kupits (Lõuna-Eesti muuseumid)

annika.kupits@gmail.com
tel: 5981 4501

KOMMUNIKATSIOON

Triin Männik, triin@pluk.ee, +372 5620 1104

 

Koostööpartnerid

Muuseumiöö sünnib tänu paljude partnerite heale koostööle. Kui tahad eraisikuna või organisatsioonina Muuseumiöö sündimisele õla alla panna, siis palun võta ühendust Muuseumiöö kommunikatsioonijuhi Triin Männikuga!