Eesti MuuseumiühingEesti Muuseumiühing

MUUSEUMIROTID 2019

Eesti muuseumide aastaauhindade 2019 konverents ja gala toimusid 24. jaanuaril 2020 Valgas. Sündmust korraldas Valga Muuseum.

Konverentsil tutvustasid nominendid oma projekte, kelle seast selgusid õhtusel auhinnagalal aastapreemia Muuseumirott 2019 võitjad kümnes kategoorias. Eriauhinna Rotilõks pani kõige külastajasõbralikumale muuseumile välja ka EAS.

“Tähelepanu väärib just väikeste muuseumide edu. Tean oma kogemusest kui tähtis on tegijatele ühe sellise roti võitmine. See liidab kogu kollektiivi, sest muuseumitöö on koostöö. Muuseumitöötajate loovus, ideederikkus, missioonitunne ja professionaalsus on imeline. Kõik ei saa küll tulla võitjaks, aga kiitust ja tänu on väärt kõik muuseumitöötajad, kes igapäevaselt meie kultuuripärandit hoiavad, uurivad ja vahendavad,” ütles kultuuriminister Tõnis Lukas.

Muuseumiauhindade konkursile laekus tänavu 93 taotlust. Iga Muuseumiroti 2019 kategooria võitjale on välja pandud Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitali preemia 1300 eurot, mille eest võib laureaat osaleda kas “The Best in Heritage” konverentsil Dubrovnikus, Euroopa muuseumifoorumi aastakonverentsil, õppereisil Euroopa aasta muuseumi tiitli võitnud muuseumisse või osaleda konkursi aastal toimuval reisil erialase enesetäienduse eesmärgil.

Loe ilmunud artikleid:

Agnes Aljas, Mariann Raisma, Alar Karis. Millised on Eesti parimad näitused? – Postimees. 25.01.2020

Karin Paulus. Muuseumiauhinnangud. – Sirp. 31.01.2020.

 

Eesti muuseumide aastaauhindade 2019. aasta laureaadid

 • AASTA PÜSINÄITUS 2019 on Eesti Arhitektuurimuuseumi näitus “Uuri ruumi”. 

Kadri Klementi, Katrin Koov, Kaire Nõmm – Arhitektuurikooli eestvedajate loodud
maailm Arhitektuurimuuseumi võlvitud keldrisaalis on salapärane, peegelduv, pehme
ja pesaline, avades arhitektuuri tegemise erinevaid tahke alates ideest ja materjalidest
kuni reaalse ruumielamuse sünnini.

Foto: Liisi Anvelt
 • AASTA AJUTINE NÄITUS 2019 on Tartu kunstimuuseumi näitus “Pallas 100. Kunstikool ja kultus” ja kõrvalprojekt “Pallaslased Eesti kodudest”.

Joanna Hoffmann, Hanna-Liis Kont ja Annegret Kriisa. Näitusega tähistas Tartmus Eesti esimese kõrgemat kunstiharidust pakkuva kooli 100. sünnipäeva.

 

 • AASTA MUUSEUMIKOGU ARENDAJA 2019
  Tiina Kivits ja Reele Kuuse Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi projektiga  “Meie keiser, kes sa oled kaugel!”
  Projekti käigus hangiti ja restaureeriti 1874. aastal valminud hoone ajastukohaseks sisustamiseks üle 100 eseme, mis annavad muuseumis edasi oma ajastu hõngu.

 

 • AASTA KONSERVEERIMISTÖÖ 2019
  Isabel Aaso Zahradnikova ja Aleš Zahradnik – SA Eesti Kunstimuuseum “Maie Männiku skulptuuride pikaajaline restaureerimine näituse jaoks KUMUs.” Eesmärgiks oli anda eesti rahvale tagasi nimeka väliseesti skulptori looming.

Foto: Aleš Zahradnik

 • AASTA KOGUKONNASÕBER 2019
  Kristi Paatsi, Tuuli Silber, Laura Jamsja, Triin Siiner, Reti Meema – Tallinna Linnamuuseum “Kalamaja muuseumi eevalmistamise protsess”
  Tallinna Linnamuuseum alustas protsessi, et luua Eesti esimene kogukonnamuuseum. Tööd algasid juba 2018. aastal. Tegu on eeskujuliku muuseumi ja kogukonna koostööd näitava projektiga. See on iseäralik muuseum, mis on loodud esimesest hetkest koostöös kohalike inimestega. Küsitluste, mõetalgute, intervjuude, kunstiprojektide ja näituste kaudu on Kalamaja muuseum elus ning kogukonnale oluline juba enne avamist. Muuseum avatakse 2020. aastal.

Foto: Meeli Küttim

 

 • AASTA MUUSEUMIHARIDUSE EDENDAJA 2019
  Sireli Uusmaa, Aive Peil, Sander Jürisson – Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu “Vabamu pere e-giid”
  Okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu püsinäitust täiendab peredele suunatud e-giidi lahendus ja tegevusleht, mis ühes ekspositsiooni läbivate tegevuskohtadega moodustab Eesti lähimineviku keerukaid teemasid avava terviku.

 

 • AASTA TEADUSTRÜKIS 2019
  Mai Levin – SA Eesti Kunstimuuseum “Johann Köler”. Raamat sisaldab põhjalikku artiklit Johann Köleri elu- ja loometeest ja kunstniku praegu teadaolevate teoste illustreeritud kataloogi, mille koostamisel on autor kaasanud arvukalt publitseerimata arhiivmaterjale.

 

 • AASTA TEADUSÜRITUS 2019
  Piret Hiie-Kivi – SA Saaremaa Muuseum Konverents “MÄSSU KAUDU VABASSE RIIKI: 100 aastat 1919. aasta Saaremaa mässust”
  1919. aasta mäss Muhu-ja Saaremaal on traagiline ja vastuoluline sündmus Eesti Vabadussõja ajaloos ning täielikult sellele pühendatud ajalookonverents oli esimene iseseisvuse taastanud Eesti Vabariigis. Konverentsist võttis osa ligi 160 inimest ning 100 aasta tagused sündmused viisid kohati tuliste diskussioonideni esinejate ja publiku vahel, sest esivanemate saatus seoses mässuga tekitab kohalikes endiselt tugevaid emotsioone. Lisaks konverentsile avati teatrimajas samanimeline näitus (kuraator Piret Hiie-Kivi, teostus STEAM Exhibitions OÜ), ajalehes Saarte Hääl avaldati mässu ajaloost kuueosaline artiklisari.

 

 • AASTA ERIAUHIND 2019
  Hellar Lill, Patrick Rang, Anu Viltrop, Siim Õismaa, Margus Kasterpalu, Toomas Kiho, Tiit Pruuli, Jaanus Rohumaa – Eesti Sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseum “Soomusrong nr 7 “Wabadus””
  Soomusrong nr. 7 „Wabadus“ pakkus Eesti elanikele huvitavat näitust ja harivat programmi Vabadussõja, Eesti Vabariigi loomise ja soomusrongide teemadel. Rändnäitus jõudis Eestis kõikjale, kuhu raudtee ulatub, samuti Võidupüha raames Lätti. Soomusrong pakkus muuseumielamust 100 000 inimesele. Teist sellesarnast nutikat muuseumiarenduslikku üleriigilist koostööprojekti pole Eestis olnud.

Foto: Eesti sõjamuuseum

 • AASTA MUUSEUMIARENDUS 2019
  Kaire Tooming – SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid “Haapsalu linnuse rekonstrueerimine”

Haapsalu piiskopilinnuse pealinnuse arendustööd on toonud Eesti muuseumimaastikule nii külastajasõbraliku kaasaegse muuseumi kui ka põneva arhitektuuriga hoone, kus 13. sajandi keskpaigast pärinevad linnuse varemed ja kaasaegne arhitektuur teineteist täiendavad. Muuseum tutvustab keskaegse väikeriigi, Saare-Lääne piiskopkonna lugu. Tegemist on ühe ligipääsetavama linnusega Eestis!

Foto: Hele Otti

EASi turismiarenduskeskuse kõige külastajasõbralikuma muuseumi eriauhinna Rotilõks pälvis Eesti lennundusmuuseum.